Individualno savjetovanje

Što je savjetovanje?

Savjetovanje je proces osnaživanja djeteta, adolescenta ili odrasle osobe koja se suočava s poteškoćama s kojima se teško sama nosi.

U povjerljivoj i podržavajućoj atmosferi djeca, adolescenti i odrasle osobe imaju priliku izraziti svoje probleme, nedoumice, želje i potrebe te uz stručnu pomoć doći do boljeg uvida u sebe i situacije u kojima se nalaze, osvijestiti svoje misli, osjećaje, ponašanja i uzrok svojih problema. Također, kroz savjetovanje mogu naučiti nove vještine samopomoći kako bi s vremenom naučili preventivno djelovati na određene probleme te izgradili suosjećanje i prihvaćanje prema samom sebi. 

 

Pristup u savjetovanju ovisi o dobi, specifičnom problemu, željama, očekivanjima i potrebama osobe te njenim kapacitetima. U tom smislu, pristup mlađem djetetu značajno je različit od pristupa adolescentu ili odrasloj osobi.

Savjetovanje se planira ovisno o problemu i poteškoćama s kojima osoba dolazi, procjenjuje se na prvom (inicijalnom) susretu i dogovara sa klijentom.

Konačni cilj savjetovanja je postupno prevladavanje problema odn. ublažavanje ili uklanjanje postojećih poteškoća te općenito postizanja većeg životnog zadovoljstva, prihvaćanja sebe i situacija u kojima se osoba nalazi te kvalitetnijeg odnosa sa drugima. U procesu psihološkog savjetovanje osoba se suočava i istražuje postojeće obrasce ponašanja, razmišljanja i emocionalnog reagiranja ili neke vanjske neugodne okolnostima, koje želi prevladati. Zbog toga se mogu javiti kratkotrajni neugodni osjećaji poput tuge, ljutnje, zabrinutosti, straha i sl. što je prolazno i u svrsi konačnog cilja savjetovanja.  

 

Trajanje savjetovanja ovisi o težini problema, duljini njegova trajanja i utjecaja koji ima na život osobe, ciljevima koje osoba želi postići, motivaciji i želji osobe za radom na sebi te spremnosti na promjenu. Tako da je ponekad dovoljno samo nekoliko susreta kako bi se problem riješio dok je u nekim situacijama potrebna dugotrajnija savjetodavna podrška. Obično se u početku provodi jednom tjedno, a s vremenom se učestalost susreta prorjeđuje ovisno o napretku i potrebama osobe. Susret traje 60 minuta.

Povjerljivost u savjetodavnom procesu nužna je za izgradnju odnosa s klijentom i važan je preduvjet kvalitetnog savjetovanja. Ona omogućava stvaranje sigurnog okruženja i prostora u kojem klijent slobodno istražuje svoj unutarnji svijet.

Sve privatne informacije o klijentima čuvaju se u tajnosti.

Ukoliko je osoba maloljetna, roditelj ili skrbnik mora dati suglasnost za uključivanje u savjetodavni proces.

Također, ukoliko postoji ozbiljna prijetnja za dobrobit klijenta (npr. suicidalnost) ili treće osobe (npr. namjera da se nekomu fizički naudi) te ako je maloljetna osoba žrtva ili počinitelj aktualnog nasilja informaciju o tome potrebno je dostaviti roditeljima ili skrbnicima maloljetne osobe te nadležnim službama.

Savjetovanje je moguće provoditi online te na engleskom jeziku.