Savjetovanje roditelja korisno je u svim fazama djetetova odrastanja, od ranog djetinjstva do adolescencije. Pruža se kroz podršku i edukaciju roditelja kako bi im se pomoglo u razumijevanju i rješavanju izazova s kojima se suočavaju u odgoju djece, pomoglo da nauče nove vještine, strategije i tehnike kako bi bolje razumjeli razvojne potrebe svoje djece i izgradili zdrav i pozitivan odnos s njima, poboljšali komunikaciju s djecom, postavljali jasne granice i pravila koja će osigurati sigurno i poticajno okruženje za djecu, a također im se pomaže u prepoznavanju vlastitih emocionalnih reakcija i načina na koji to utječe na njihov odnos s djecom.
Savjetodavna podrška pruža se roditeljima koji se suočavaju s različitim izazovima i u situacijama kada roditelji:
Roditeljima se također pruža podrška u nošenju sa roditeljskim stresom te drugim izazovima roditeljstva.
Djeci je ponekad lakše o svojim problemima razgovarati s osobom koja im je nepoznata i neutralna, nego sa roditeljima. Razlozi mogu biti različiti, od toga da imaju potrebu zaštiti roditelja ili se boje da će ga povrijediti, razočarati, dodatno opteretiti do toga da se boje da će ih roditelji kazniti ili na neki način odbaciti. Roditelji se mogu teže nositi sa takvim situacijama i osjećati se odbačeno, iznevjereno ili da nisu dobri roditelji što ih može spriječiti da zatraže stručnu pomoć.
U takvim situacijama psiholog može pomoći roditelju u suočavanju sa emocijama, ali i da problem sagleda iz drugog kuta jer tako može pomoći djetetu da prebrodi poteškoću s kojom se suočava.