Partnersko savjetovanje

  partnersko/bračno savjetovanje

  savjetovanje para roditelj-dijete

 

Partnersko/bračno savjetovanje usmjereno je na rad sa parovima kako bi poboljšali svoju međusobnu komunikaciju i razumijevanje, riješili probleme i ojačali svoj odnos. Korisno je za parove koji se suočavaju s različitim izazovima u vezi, bilo da je riječ o komunikacijskim problemima, rješavanju sukoba, gubicima povjerenja i drugim teškoćama u odnosu, ili pak žele ojačati svoj odnos.

Kroz savjetovanje parovima se pruža siguran prostor u kojem mogu istražiti svoje brige, nesuglasice i konflikte uz stručnu podršku kojom ih se vodi kroz proces prepoznavanja i rješavanja problema te ih se oprema alatima i vještinama s ciljem poboljšanja njihove emocionalne povezanosti i zadovoljstva u vezi.

Partnerima se pomaže da istraže svoja duboka unutrašnja vjerovanja zbog kojih misle ili se ponašaju na određen način jer na taj način mogu bolje razumjeti jedno drugo i biti si međusobna podrška. Tako omogućavaju i podržavaju svoj i partnerov unutrašnji rast. 

Također, ovakav oblik savjetovanja koristan je i za parove koji zajednički donose odluke o važnim pitanjima kao što su odluka o razvodu ili prekidu zajednice i sl.
U savjetovanju se mogu koristiti tehnike iz različitih modaliteta, uključujući kognitivno-bihevioralnu terapiju za parove, 
Imago terapiju odnosa, emocionalno usmjerenu terapiju i druge.



Savjetovanje para roditelj-dijete, poznato još i kao obiteljsko savjetovanje, vrsta je tretmana koji se fokusira na poboljšanje odnosa između roditelja i djeteta te rješavanje problema i konflikata s kojima se suočavaju. Ova vrsta savjetovanja pruža siguran prostor u kojem roditelji i dijete mogu zajedno izraziti svoje osjećaje, brige i potrebe te raditi na poboljšanju međusobne komunikacije i razumijevanja.


Online savjetovanje, poznato još i kao virtualno savjetovanje, je oblik savjetovanja koji se odvija putem interneta koristeći platforme za video pozive. Može biti jednako učinkovito kao i savjetovanje „licem u lice“, pod uvjetom da je osigurana sigurna i povjerljiva internetska komunikacija.


Ovaj oblik savjetovanja posebno je koristan za pojedince iz drugih sredina koji nisu u mogućnosti fizički posjetiti ured psihologa ili im stručna pomoć nije dostupna, kao i za one koji preferiraju pogodnosti komunikacije na daljinu. Također, pogodan je za osobe koje možda izbjegavaju traženje savjetodavne pomoći zbog emocionalnih prepreka ili nekih praktičnih ograničenja. 


Mnoge studije ukazale su da online savjetodavni tretman daje rezultate slične onima u tretmanu licem u lice te da ima neke prednosti kao i nedostatke.


Prednost online savjetovanja:

  • učinkovitost i praktičnost
  • pristupačnost (olakšava se pristup ljudima u ruralnim i udaljenijim područjima, onima koji nemaju dostupan prijevoz ili žive u drugoj, a žele savjetovanje na materinjem jeziku)
  • udobnost (virtualno savjetovanje omogućuje razgovor sa psihologom u svom sigurnom prostoru, a onima koji se ne osjećaju ugodno u osobnoj interakciji da imaju alternativni oblik komunikacije koji bi im mogao pomoći da se otvore)
  • privatnost (klijenti se ne moraju brinuti hoće li u čekaonici susresti ljude koje poznaju)
  • fleksibilnost (kada se tradicionalno savjetovanje u užurbanom načinu života, kao i u nekim specifičnim okolnostima, teško može uklopiti u raspored).


Potencijalni nedostaci online savjetovanja:

  • Nekim osobama može biti teško sklopiti savjetodavni odnos ukoliko susreti nisu licem u lice.
  • Tehnički problemi mogu biti prepreka (prekidi veze, zamrznuta slika).
  • Bez mogućnosti interakcije licem u lice, psiholog propušta neverbalnu komunikaciju, govor tijela i druge suptilne znakove koji mu mogu pomoći u procjeni i savjetodavnom radu.
  • Online savjetovanje nije pogodno za osobe s određenim problemima ili stanjima kao što su npr. suicidalne namjere ili psihoze.



Česta pitanja

Uključivanje u partnersko savjetovanje je svojevrsno istraživanje odnosa, a razlozi mogu biti različiti. To mogu biti komunikacijski izazovi, česti ili intenzivni sukobi; nedostatak povjerenja, učestala neslaganja oko financija, odgoja djece, dnevnih obaveza ili drugih svakodnevnih briga; različiti stavovi o budućnosti; izazovi vezani uz intimnost, nevjeru jednog ili oba partnera ili osjećaj nezadovoljstva u partnerskom odnosu. Također, mnogi parovi odlučuju se na savjetovanje kako bi utvrditi žele li vezu očuvati ili ne te kako se suočiti s prekidom, učiniti ga na najzdraviji i najmanje destruktivan mogući način i što bezbolnije ga prebrodili. Partnersko savjetovanje u takvim slučajevima može biti posebno korisno za parove koji imaju djecu i žele učinkovito suroditeljstvo nakon razvoda ili prekida zajedničke veze. 

Što očekivati od partnerskog savjetovanja ovisi o razlozima zbog kojih se par odlučio potražiti pomoć te dinamici koja je jedinstvena za svaki par. Općenito, partneri mogu očekivati da će svaki imati priliku podijeliti svoje brige i osjećaje, istražiti osobnu povijest i dobiti znanja o vještinama kao što su tehnike upravljanja ljutnjom, rješavanje sukoba i vještine zajedničkog rješavanja problema, a koje im mogu pomoći da učinkovitije pristupe izazovima. Psiholog je pri tome neutralan (ne staje ni na čiju stranu) i pomaže partnerima u razumijevanju na koji način svojim ponašanjem pridonose problemima u odnosu te ih potiče da sagledaju stvari s partnerovog gledišta i vodi partnere kroz ovaj izazovan proces. Psiholog može pomoći parovima da prepoznaju obrasce koji ih drže zaglavljenima te pruža siguran prostor u kojem svaki član para može izraziti svoje emocije, strahove, nade. Susreti za parove odvijaju se uz prisustvo oba partnera dok iznimno, u nekim slučajevima, psiholog može dogovoriti sa parom da se organizira pojedinačni susret s jednim partnerom kako bi dobio dublji uvid u njegove jedinstvene izazove. Također, moguće je da jedan ili oba člana para, usporedo sa partnerskim savjetovanjem, budu uključeni u individualno savjetovanje kod drugog stručnjaka.

Problemi u odnosima su neizbježni, ali ne i nerješivi. Ako su oba partnera motivirana i zajednički rade na poboljšanju odnosa, mogu kroz otvorenu komunikaciju, izgradnju povjerenja, fleksibilnosti i prilagodbe prevladati mnoge probleme.